Öğrencilerin evlerine yakın olan okulları tercih etmesi önemlidir. Ankara gibi bir büyükşehirde yüzlerce okul arasından tercih yapmak için önce semt ile sınırlandırma yapmak gerekir. Bu sayede yüzlerce olan Batıkent en iyi okul seçeneğini onlarla ifade edilen rakamlara indirgeyebilirsiniz. Ardından Batıkent en iyi ortaokul veya lise için arama yapmaya başlayabilirsiniz. Seçim yapmak, öğrencinin tek başına alacağı bir karar değildir. Doğru bir kar, ancak veli ve öğrenci iş birliği ile alınabilir.


Çocukların Sosyal Gelişimi Desteklenmeli
Okul tercihinde bulunurken verilen eğitim kadar okulda yapılan sosyal etkinler de göz ardı edilmemelidir. Nitelikli Batıkent en iyi lise seçimi yapmak isteyenler, okulların öğrenci kulüplerine, etkinliklerine, sosyal aktivitelere, kısacası yaşamın her alanına değinen okullara yönelmesi önemlidir. Öğrenciyi tek tipleştiren okul modeli yerine her bir öğrencinin yeteneklerini ayrı ayrı belirleyen ve bu yetenekleri geliştiren okulların tercih edilmesi gerekir.


Okulun Bir Geçmişi Olmalı
Son zamanlar kırk yıllık markların yeni nesil okulları ortaya çıkıyor. Geleneksel markaların yeni yüzü olarak lanse edilen okullarda yenilikçi bir eğitim yaklaşımı benimseniyor. Bu sayede yeni nesil, yeniliğe açık ve sabit bir öğrenme metoduna bağlı olmayan stillerde kendini geliştirme fırsatı buluyor. Batıkent en çok kazandıran lise arayışında olan öğrenciler ve veliler, tercihte bulunmadan önce okulların bir geçmişi olmasına ve yenilenen yüzlere önem vermesi gerekiyor. Öğrencilerin tercihte bulunurken dikkat etmesi gereken bir diğer şey ise okulların bilim ve teknolojiye yaptığı yatırımlar. Doğru okulu seçmek için harekete geçenler, böylelikle hayallerindeki kariyer hedefine bir adım daha yaklaşmış olurlar.


Bire Bir İlgi Sağlanmalı
Okul tercihinde bulunurken, velilerin tanıdığı diğer velilerden referans almalarının yanı sıra Batıkent en çok kazandıran ortaokul tercihinde bulunmadan önce filtrelediği okullarla görüşmeye gitmesi önemlidir. Çünkü, okul arayışında olan bir veli, diğer velilerden referans istediğinde, velilerin büyük bir bölümü çocuğunun eğitim gördüğü okuldan memnun olduğunu söyleyecektir. Neredeyse hiçbir veli, çocuğunun aldığı hizmetten memnun olmasa da arkadaşlık ilişkilerinin bozulmaması, okulun eve yakın olması, sınıfın kolay geçildiğini düşünüyor olması gibi kişisel sebeplerden ötürü memnun olup olmadığı ile ilgili kesin bir bilgi veremez. Bu nedenle Batıkent en iyi lise arayışında olan öğrenciler, velileri ile birlikte iyi bir eğitim verileceğini düşündükleri okulları ziyaret etmeli ve tercihlerini bire bir gerçekleştirdikleri ziyaretlerden sonra vermelidir.

Paylaş